Řecký horský čaj (Sideritis scardica).

29. november 2017 at 11:18 | ╬ Gothic Soul ╬ |  ╬Medicinal herbs╬
Bylina: Hojník horský - Sideritis scardica, syriaca
Lidový název: Řecký horský čaj
Tento výjimečný, chutný, bylinný čaj se pro své léčivé účinky doporučuje pít při při srdečně-cévních onemocněních (napomáhá při vysokém krevním tlaku), onemocněních průdušek (bronchitidě, astmatu, podporuje vykašlávání), močových cest a prostaty (čaj je močopudný), při problémech s chudokrevností, je vhodné ho pít při ledvinových kamenech (napomáhá k šetrnému vylučování kamenů z oragnismu), v lidovém léčitelství se používá pro jeho protizánětlivé účinky a podporu hojení ran, čaj má vysoký obsah selenu,má silně antioxidační účinky, je vhodný na očistu organismu. Má silné dezinfekční účinky, stimuluje a zmírňuje křeče, proto se používá při žaludečních potížích. Je výborným čajem hlavně na večerní popíjení kvůli svým uklidňujícím účinkům. Přirozenou formou doplňuje energii a vitalitu.
Řecký horský čaj pochází z Peloponéského poloostrova a má jemně olejnatou a aromatickou kořeněnou chuť, božskou chuť Olympu.

Hojník je tradiční léčivá a čajová bylina jižního Balkánu. Tam roste divoce až do hor s holomrazy, je tady mrazuvzdorná, což u středomořské rostliny překvapuje. Roste na suchých skálách, nesnáší vlhkost půdy a déšť. Může shnít do deseti deštivých dnů, vyžaduje propustnou půdu, ideálně skalku v plném sluncí. Je to rostlina vytrvalá. .
V našich podmínkách je přezimování nejisté. Může se pěstovat také jako přenosná rostlina v místnosti kolem 10 stupňů s omezenou zálivkou.

 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama